Ako odhlučniť dom pomocou tehly?
Vhodný typ tvárnic pre obvodové aj vnútorné priečky tehlového domu sú dôležitým krokom a netreba zanedbať ich výber. Ak bude stavba vystavená hlučným podmienkam, je vhodné zvoliť si špeciálny typ tehly – akustické tehly. Vyhnete sa tak dlhodobému akustickému problému a interiér to utlmí až o 75% hluku. Zvukovoizolažná tehla( označovaná aj AKA) je tvarovo a mechanicky stála rovnako ako klasický materiál z pálenej tehly. Túto tehlu robí výnimočnou jej tvar, usporiadanie a podiel dutín oproti štandardnej tehle. Dutiny akustickej tehly sú nepravidelne rozmiestnené a ich podiel je nižší ako pri štandardnej tehle. Tieto faktory zlepšujú jej vlastnosti a tehlový dom robia ešte viac zvukovo izolovanejším.
Pri výbere kvalitného staveného muriva sa treba zamyslieť nad:
Zvukovoizolačné tehly sa vyrábajú z tehliarskych surovín, preto, že je podiel dutín oproti štandardnej tehle nižší, je akustická tehla o niečo ťažšia. Stále však spĺňa najnáročnejšie požiadavky, ktoré sa na stavebné materiál kladú. Je ekologická, neobsahuje prchavé organické látky, je hygienicky nezávadná a zabezpečujúca zdravú klímu domu.
Aké zásady treba dodržiavať pri stavbe zvukovoizolačných stien?
Tento typ stien sa zakladá výlučne na zvukovoizolačnú podložku ( asfaltový alebo korkový pás) a jeho optimálna šírka je cca 40 cm. Počas murovania treba dbať nato, aby sa podložka nepoškodila.
Tehly je potrebné ukladať tesne k sebe a ložné škáry kompletne premaltovať tak, aby v škárach nevznikali vzduchové dutiny či otvory. Pri takomto druhu muriva je vhodné minimalizovať množstvo dorezov a vyplniť maltou okrem lôžok aj maltové kapsy. Pre eliminovanie poškodenia je dobré postupovať podľa deklarovaných odporúčaní výrobcu a technických odporúčaní.
Čo ale akustické steny oslabuje a poškodzuje?
Zvukovú nepriezvučnosť ovplyvňuje akýkoľvek zásah a je ideálne sa v akustických deliacich stenách vyhnúť rozvodom (plyn, kúrenie, voda, kanalizácia). Steny z týchto izolačoakumulačných tehál musia byť obojstranne celoplošne omietnuté a inštalačné vedenia je nutné upraviť izolačným materiálom. Pri drážkach na elektrorozvody je dobré myslieť na minimálne hĺbkové drážky a čo najkratšie trasy týchto rozvodov. Pri tvorbe vedení treba použiť kvalitné náradie. Myslite aj na vhodný výber omietky, pretože tá vo vysokej miere ovplyvňuje vzduchovú nepriezvučnosť steny.
Perfektne odhlučnený a izolovaný dom závisí aj na iných faktoroch. Okrem muriva použitého na priečky je to aj izolácia stien, tvar izieb, výška stropu, priečky, podlahy, dvere či schodiská. Zdravé bývanie je komfortné a je dobré vybrať si taký murovací materiál, ktorý zohľadňuje aj akustickú pohodu.